Untitled Document
חברות מובילות

ציפיות שכר במקצועות ההייטק

כבר לא מעט שנים שעבודה בחברות הייטק נחשבת לאטרקטיבית ביותר במשק הישראל. ישראל היא מעצמת הייטק ולא מעט חברות 'משלנו' זכו להצלחה בינלאומית, לצד חברות בינלאומיות מובילות שבחרו לפתוח מרכזי פיתוח גדולים דווקא אצלנו. מעל לכל דבר אחר, צריך להודות שרמת השכר היא כנראה גורם המשיכה הגדול ביותר אצל מחפשי עבודה בהייטק.
השכר ההתחלתי, גם לעובדים חסרי ניסיון, גבוה יותר מענפים אחרים במשק וחברה רווחית יכולה להרשות לעצמה העלאות שכר תקופתיות, בונוסים שנתיים, מתן אופציות לעובדים וכל מיני הטבות נלוות – בהקפים שקשה למצוא מחוץ לתחום ההייטק. לכן, המשא ומתן על השכר שתקבלו בעבודה חדשה בהייטק הוא חלק בלתי נפרד מתהליך הקבלה לעבודה.

שכר ממוצע במקצועות ההייטק השונים
בין אם אתם מתכנתים, אנשי חומרה או IT, או מפתחי WEB, רמת השכר שתקבלו תלויה קודם כל בסוג החברה, גודלה, רמת הריווחיות וכדומה. חברת סטרט-אפ שעוד לא מרוויחה, לא תמיד יכולה להרשות לעצמה שכר כמו חברה בינלאומית גדולה. מצד שני, אקזיט של סטרט-אפ מוצלח שאתם עובדים בו יכול לזכות אתכם בהון קטן, תשורה על כך שהסכמתם 'להמר' עליו כמקום עבודה. יחד עם זאת, יש בהייטק סטנדרטים מקובלים לרמת שכר, הנגזרת משילוב בין שנות הותק והמקצוע. לפניכם טווחי המשכורת המקובלים היום בחלק ממקצועות ההייטק :

תוכנה – השכר ההתחלתי של מהנדסי תוכנה, מהנדסי RT, מפתחי אלגוריתמים וכדומה, נע בין 10 אלפים שקל ברוטו לחודש ל – 18 אלף. עם כמה שנות ניסיון (3 – 5 שנים) השכר נע בין 14 ל – 25 אלף, תלוי בחברה המעסיקה. עם ותק גדול יותר ובמשרה של ראש צוות השכר נמצא בטווח שבין 20 ל – 30 אלף אבל יכול להגיע עד 35 אלף שקלים בחודש.

חומרה – מהנדסי חומרה, מהנדסי מערכת ומהנדסים אחרים בתחום החומרה, בין היתר בגלל ביקוש גדול יותר, יתקבלו לעבודה ראשונה, ללא ניסיון, ברמות שכר מעט גבוהות יותר, בין 14 ל -20 אלף שקל בחודש. מהנדס ותיק וראש צוות ירוויח בין 20 ל – 30 אלף ולפעמים למעלה מזה.

QA – ברוב
חברות ההייטק עבודות ה – QA ניתנות לעובדי הזוטרים והפחות מקצועיים ולסטודנטים במהלך לימודים כשלב התחלתי של הקריירה. השכר בהתאם, נמוך יותר ונע בין 7000 שקלים בחודש ל – 12 אלף שקלים (תלוי בחברה ודרישות העבודה), לעובדים חסרי ניסיון והוא יכול להגיע 16 – 17 אלף לותיקים. מהנדסי QA מרוויחים מעט יותר. הותיקים יכולים להגיע לשכר של 20 אלף וראשי צוות ל – 25 אלף שקל בחודש.
בכירים – שכר הבכירים בהייטק, סמנכ"לי כספים, תפעול, טכנולוגית, שיווק וכדומה נע היום בין 30 ל – 40 אלף שקלים. חשוב להזכיר שברוב המקרים לבכירים תהיה אפשרות לרכוש אופציות של החברה, הטבה ששוויה יכול להיות גדול מאוד, מעבר למשכורת החודשית.

משא ומתן על השכר שלכם
כבר בראיון הראשון שתוזמנו אליו לקראת קבלה לעבודה, חשוב שתגיעו מוכנים עם ציפיות השכר שלכם, כיוון שסביר שהשאלה 'כמה אתם חושבים שמגיע לכם?' תעלה כבר בשלב ראשוני. ציפית השכר שלכם צריכה להיות מורכבת מהסטנדרט בשוק, אך גם ממצב החברה הספציפית ונורמות השכר בה. כדאי לברר מראש, דרך מכרים או ברשתות חברתיות עיסקיות, מה השכר המקובל בחברה המעסיקה. יש חברות שנוהגות לשלם מעט יחסית לעובד חדש, אך מעלות את השכר משמעותית אחרי מספר חודשים או שנה, כך שהחשיבה צריכה להיות ארוכת טווח ומותאמת לחברה. בתקופות כלכליות לא יציבות, יכול להיות שעדיף יהיה לבקש שכר מעט נמוך יותר כדי לשמור על האטרקטיביות שלכם כמועמדים. יחד עם זאת, גם אם אתם מחפשים עבודה בהייטק הרבה זמן וממש רוצים לחזור למעגל העבודה, לא מומלץ 'למכור את עצמכם בזול' ולהוריד דרמטית את ציפיות השכר. גם המעסיקים מחפשים מישהו שיודע להעריך את עצמו ולדרוש את מה שמגיע לו.
אנא דרג:
הדירוג הנוכחי הוא

התאמת קורות החיים למשרה
קורות החיים שלכם הוא אמצעי הסינון הראשוני והמשמעותי ביותר בדרך למציאת עבודה חדשה. בדרך כלל, על כל משרה פנויה אטרקטיבית יהיו עשרות ולפעמים מאות פניות – מתוכן רק מספר מועמדם בודדים יוזמן לראיון עבודה. לפעמים הרצון למצוא עבודה מביא אותנו להפצת קורות חיים בכמויות מסחריות, לכל כיוון אפשרי, בתקווה ש'משהו יתפוס', אבל הדרך הטובה ביותר להצליח בשליחת קורות חיים ולהשיג ראיונות עבודה היא בשדרוג והתאמה של קורות החיים לכל משרה שבאמת מעניינת אתכם.
טעויות שאסור לעשות בזמן חיפוש עבודה
טעויות נפוצות שכדאי להימנע מהם כשמחפשים עבודה
חיפוש עבודה בעידן תחרותי ודינמי כשל היום, זו אומנות בפני עצמה. למעט יחידי סגולה שיחטפו לכל עבודה ומי שעובד במשרה זוטרה ובסיסית במיוחד, רוב האנשים צריכים ממש להלחם על כל מקום עבודה איכותי עם עשרות, לפעמים מאות מתחרים שחלקם מוכשרים ומיומנים לא פחות.
צרף קורות חיים