Untitled Document
חברות מובילות

כתיבת קורות חיים - המדריך השלם

לכל אדם הנכנס אל עולם העבודה יש צורך בקורות חיים, ואין זה משנה באיזו מסגרת מדובר ומהו הגיל הביולוגי שלו. קורות החיים הם למעשה מסמך אשר סוקר בקצרה את מגוון העבודות שעבד בהן בעבר, המסלול המקצועי שהתנסה בו, בתי הספר בהם למד וכדומה. במקביל, המסמך מדגיש את כישוריו השונים, יכולותיו וניסיונו המקצועי, זאת על מנת למסור כמה שיותר מידע למעסיקים הפוטנציאליים המקבלים לידיהם את קורות החיים שלו.


לכל אדם הנכנס אל עולם העבודה יש צורך בקורות חיים, ואין זה משנה באיזו מסגרת מדובר ומהו הגיל הביולוגי שלו. קורות חיים הם למעשה מסמך אשר סוקר בקצרה את מגוון העבודות שעבד בהן בעבר, המסלול המקצועי שהתנסה בו, בתי הספר בהם למד וכדומה. במקביל, המסמך מדגיש את כישוריו השונים, יכולותיו וניסיונו המקצועי, זאת על מנת למסור כמה שיותר מידע למעסיקים הפוטנציאליים המקבלים לידיהם את קורות החיים שלו.לפיכך, קורות החיים צריכים להיות כתובים בסגנון מסוים תוך התייחסות לכמה כללים בסיסיים, במטרה להציג את המועמד באופן הנכון ביותר ובהתאם למשרה המבוקשת.אז איך עושים זאת? הרי לפניכם המדריך השלם ל

כתיבת קורות חיים

.תחילה, מבוא קצר וחשוב

מטרתם המרכזית של קורות החיים היא למשוך את תשומת ליבם של המעסיקים, ולהשיג למועמד הזדמנות לראיון עבודה. על סמך קורות החיים הנשלחים למעסיקים השונים, ניתן לקבוע האם המועמד ששלח אותם אכן יכול להתאים למשרה המוצעת, והאם כדאי להזמינו לראיון העבודה. קורות חיים הכתובים באופן נכון, מגדילים את הסיכויים להיות מוזמנים לראיון עבודה, ועל כן גם מגדילים את הסיכויים להתקבל לתפקיד. חשוב להקפיד ולכתוב את קורות החיים על סמך כמה כללים מנחים הנחשבים כללים בינלאומיים, ומאפשרים לבטא בתוך המסמך עצמו את כל הפרטים הרלוונטיים למועמד, שיכולים להיות רלוונטיים גם למשרה המבוקשת.
קורות החיים יכולים להישלח באמצעות האי מייל, באמצעות הפקס או באמצעות הדואר. ובכל זאת, בעידן שבו האינטרנט הוא חלק בלתי נפרד מחיינו, הדרך הנפוצה ביותר לשליחת קורות חיים היא ישירות באמצעות הדואר האלקטרוני. פעמים רבות ניתן להעביר אותם דרך אתר אינטרנט ייעודי השולח אל המעסיק באופן ישיר את קורות החיים שהועברו למאגר שברשותו. רגע לפני שליחת קורות החיים חשוב לוודא כי כל הפרטים החשובים מוזכרים בהם, וכמובן יש לוודא כי הם מועברים לכתובת המייל הנכונה.התייחסות לסגנון עיצוב קורות החיים

מכיוון שקורות החיים משמשים כמעין כרטיס ביקור, ישנה חשיבות רבה מאד הן לתוכן המופיע בהם והן לסגנון עיצובם. הצורה והאופן בו כתובים קורות החיים שלכם מעידים פעמים רבות גם עליכם. ולכן, על מנת ליצור רושם חיובי עליכם להקדיש לכך זמן ולוודא כי הם כתובים באופן הנכון. חשוב להקפיד שלא תהיינה שגיאות כתיב בתוכן עצמו וכמובן יש לסגנן נכון את המסמך תוך הדגשת כותרת ושימוש בפונט המתאים ובגודל הנכון. ישנם מועמדים הבוחרים לשלב גם תמונת פספורט קטנה בצד כדי ליצור פן אישי יותר.
נכון, יצירתיות היא תכונה חשובה מאד, אולם בכל הקשור לקורות החיים חשוב לשמור על סגנון מאופק ואסתטי במיוחד. מומלץ שגודל הפונט יהיה בגודל של 11 או 12, ולא גדול מכך. את הכותרות השונות יש להדגיש ולהוסיף להן גם קו תחתון. חשוב לשמור על שוליים, הן מצד ימין והן מצד שמאל, וכמובן להימנע מהוספת עיטורים או קישוטים שונים.התייחסות לאורך קורות החיים

חשוב לזכור שהמעסיק מקבל לידיו מדי יום הרבה מאוד קורות חיים שונים וכי איננו יכול, ואולי גם איננו מעוניין, להקדיש לקריאתם זמן רב מדי. לכן, חשוב לתמצת כמה שניתן ולפרוש את קורות החיים על עמוד אחד או מקסימום שני עמודים. חשוב להתמקד בנתונים הרלוונטיים ולהתייחס למה שחשוב באמת, אך יש לזכור שלעיתים דווקא הפרטים שלכאורה עשויים להיראות לכם פחות חשובים, יכולים להיות משמעותיים עבור המעסיק לכן מומלץ לכתוב כמה שיותר נתונים, אולם בקצרה ובתמציתיות.סגנון הכתיבה

באשר לסגנון כתיבת קורות החיים שלכם, הרי שסגנון כתיבה הוא עניין אינדיבידואלי ויכולת הכתיבה משתנה מאדם לאדם. ובכל זאת, חשוב לבחור בסגנון כתיבה רהוט, מסוגנן וברור. חשוב לבחור במשפטים ענייניים ולא מסובכים הכתובים באופן פשוט ולא מליצי מדי. לצד כל זה, ישנה חשיבות רבה מאד על כתיבה ללא שגיאות כתיב. אם אינכם בטוחים כיצד יש לכתוב מילה מסוימת, היעזרו באחרים או בדקו במילון כיצד יש לכתוב אותה.
לאחר כתיבת קורות החיים עיברו עליהם בקפידה, בצעו עריכה ובדיקה מדוקדקת וודאו שלא מופיעות טעויות תחביר או טעויות אחרות הקשורות בתוכן ובניסוח עצמו. סגנון הכתיבה יכול להשפיע באופן משמעותי על המעסיק ועל כן ההשפעה הישירה היא גם על סיכוייו של המועמד ששלח את קורות החיים, להיות מוזמן לראיון עבודה ולהתקבל
לתפקיד הרלוונטי.


תוכן הסעיפים המופיעים בקורות החיים

  • פרטים אישיים - בחלקו הראשון של מסמך קורות החיים שלכם עליכם להתייחס לפרטיכם האישיים. בחלק זה יש לציין שם מלא (שם פרטי ושם משפחה), תאריך לידה מלא, כתובת מייל, כתובת מגורים וכמובן גם טלפונים להתקשרות. אפשר להוסיף גם מצב משפחתי ומספר ילדים, אך אין בכך חובה.


  • השכלה – זהו סעיף חשוב מאוד שבו יש לפרט את כל הקורסים ומוסדות ההשלכה השונים בהם למדתם במהלך השנים. יש לציין בשורה קצרה את שם התיכון שבו למדתם כולל מגמת הלימודים, אולם בהרחבה רבה יותר את הלימודים הגבוהים במידה ואכן היו כאלה, וכמובן את התעודות שקיבלתם במסגרתם. במידה ורלוונטי לתפקיד, כדאי לציין קורסים שונים שלקחתם בהם חלק במהלך השנים, היכולים להעיד כי יש לכם את הכלים הדרושים והיכולת לביצוע התפקיד המוצע לכם. במידה וביצעתם במהלך תקופת הלימודים פרויקטים שונים הרלוונטיים גם הם, ציינו אותם בסעיף זה והרחיבו בכמה מילים על כל אחד מהם.


  • ניסיון תעסוקתי – סעיף הניסיון נחשב אחד הסעיפים החשובים ביותר בקורות החיים, שכן הוא מציין את הניסיון התעסוקתי שלכם ומפרט את יכולותיכם המקצועיות. בסעיף זה יש לציין את המשרות השונות שבהן עסקתם במהלך השנים, כאשר את העבודה האחרונה שבה עסקתם יש לציין בראש הרשימה ואת עבודתכם הראשונה בסופה. חשוב לציין את המשרות העיקריות שבהן לקחתם חלק, ופחות חשוב להזכיר את העבודות הזמניות, העבודות הסטודנטיאליות וכדומה. כמובן שאם אלו הן משרות רלוונטיות לתפקיד המוצע לכם, כדאי להזכירן. מומלץ להבליט בכל משרה את התחום שעליו הייתם אחראים, העיסוק המרכזי שלכם ויכולותיכם השונות כפי שבאו לידי ביטוי במשרה.


  • שרות צבאי – בסעיף זה יש לציין את התפקיד שבו שירתתם במהלך שירותכם הצבאי, את הדרגה שבה השתחררתם ואת תחום עיסוקכם בכמה משפטים, במידה והוא רלוונטי לתפקיד המוצע לכם.


  • ידע בשפות – במסגרת סעיף השפות חשוב לפרט את כל השפות הידועות לכם, ולציין בכל אחת מהי רמת הידע שלכם בה (רמת קריאה, כתיבה או דיבור). ליד שפת האם יש לציין כי מדובר בשפת האם שלכם.

  • ידע במחשבים/תוכנות שונות – במידה ואתם מכירים תוכנות מחשב שונות, זה המקום לפרט את התוכנות המוכרות לכם ואת יישומי המחשב השונים בהם רכשתם ניסיון וידע במהלך השנים במסגרת עיסוקיכם. חשוב לציין במקביל גם את רמת הידע שלכם בכל אחד מהם. למשל, אם אתם יודעים לעבוד עם תוכנת אקסל אך אינכם בקיאים בה באופן מלא, ציינו כי רמת הידע שלכם בה היא בסיסית. אותו הכלל נכון גם לגבי כל התוכנות האחרות.


  • המלצות – סעיף זה הינו סעיף קצר במיוחד ובו עליכם לציין ש"המלצות יימסרו לפי דרישה" (בתנאי שאכן יש לכם כאלה). אין צורך להוסיף אותן ישירות לקורות החיים אלא להעבירן רק במידה ותתבקשו. פעמים רבות המעסיקים מבקשים לראותן, ולכן חשוב שיהיו ברשותכם כמה המלצות.


  • תחביבים – סעיף זה איננו בגדר חובה אך מומלץ להוסיפו גם כן. במסגרת סעיף התחביבים כדאי לציין מספר תחביבים שונים במידה ויש לכם כאלו. גם אם נדמה לכם שאינם קשורים באופן ישיר לתפקיד עצמו, ציינו אותם והרחיבו במספר מילים על כל אחד מהם. הרעיון הכללי של סעיף זה הוא לתת מידע נוסף על המועמד באשר לתחומי עיסוקיו השונים ותחומי העניין שלו.
הוספת מכתב נלווה

לקורות החיים שלכם מומלץ ואף חשוב מאד לצרף מכתב נלווה קצר. במסגרת מכתב נלווה זה (שגם עליו להיות ממוקד וממצה במיוחד), תוכלו לפנות אל המעסיק בנימה אישית יותר ולתאר בכמה משפטים מדוע לדעתכם אתם מתאימים לתפקיד המוצע. תוכלו להדגיש במכתב את כישוריכם השונים, שאמנם מוזכרים גם הם בקורות החיים עצמם, אך רלוונטיים במיוחד לתפקיד עצמו. כמובן שגם את המכתב עצמו יש לערוך בהתאם לכללים הנדרשים ולבצע בו הגהה כדי לוודא שאכן הוא כתוב כראוי.
כדי להגדיל את סיכוייכם לקבל את המשרה שבה אתם מעוניינים, חשוב שתשקיעו זמן בכתיבת קורות החיים שלכם ובכתיבת המכתב המקדים המצורף, וזאת בהתאם לכללי הכתיבה הנדרשים למסמכים אלה. זכרו, התחרות על המשרות רבה מאד, וכדי ללכוד את תשומת ליבם של המעסיקים יש לכתוב קורות חיים מתאימים וממוקדים.

אנא דרג:
הדירוג הנוכחי הוא
5

שקט, מחפשים - 10 עצות לחיפוש עבודה בדיסקרטיות
מי לא מכיר את הסיטואציה? אתם עובדים אבל הבוס מעצבן או דורש דרישות לא הגיוניות, התנאים לא משהו או שאתם פשוט חושבים על שינוי.
הלוואות לסטודנטים
הלוואות לסטודנטים - סטודנטים ורוצים לקחת הלוואה? ריכזנו עבורכם את הנקודות החשובות כולל סקירה קצרה של מוסדות הנותנים הלוואות לסטודנטים
מדוע סטודנטים צריכים הלוואה ? חלק ניכר מהעובדים המועסקים במשרות זמניות ובמשרות בדרג הבינוני והנמוך במשק הינם סטודנטים הסיבה לכך נעוצה ברצון של הסטודנטים להתפרנס בתקופת הלימודים אך בד בבד להיות גמישים דיו כדי לתמרן בין הלימודים המהווים את העיקר בחייהם בתקופה זו לבין העבודה בה הם מועסקים.
צרף קורות חיים